Strażak służy dłużej za darmo
Przepisy nie pozwalają im płacić za nadgodziny, a okoliczności – oddawać wolnego
Reguły udzielania wolnego w zamian za czas ponadnormatywnie wypracowany przez strażaków nie pozwalają z niego korzystać.
Art. 35 ust. 1 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (DzU z 2009 r. nr 12, poz. 68 ze zm.) określa, że czas służby strażaka nie może przekraczać przeciętnie 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym sześciu miesięcy. Czas służby może być przedłużony do 48 godzin tygodniowo, jeżeli jest to uzasadnione koniecznością zapewnienia ciągłości służby. Po wprowadzeniu podwyższonej gotowości operacyjnej czas służby można przedłużyć ponad 48 godzin. Wtedy przysługuje strażakowi czas wolny w tym samym wymiarze, w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Takie okresy są dwa: od 1 stycznia do 30 czerwca oraz od 1 lipca do 31 grudnia, co wynika z § 15 ust. 4 rozporządzenia MSWiA z 29 grudnia 2005 r. w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta