Abp Celestino Migliore – nuncjusz ds. trudnych
Twardy, łatwo nawiązujący kontakty, skuteczny – mówią znający go. Ta nominacja oznacza przywrócenie zwyczajności w relacjach Polska – Watykan
Abp Celestino Migliore, nowy nuncjusz apostolski w Polsce, to fachowiec od spraw trudnych i bardzo trudnych. Wybitny watykański dyplomata z 30-letnim stażem. Ale w środowiskach liberalnych kojarzony jest jedynie z wystąpieniami w kwestiach bioetyki i rodziny, którymi naraził się na ostrą, nierzadko personalną krytykę.
Polskiego uczył się wieczorami
Dzisiejszy arcybiskup Migliore pierwszy raz przyleciał do Polski 30 października 1989 r. na kilka tygodni przed przyjazdem pierwszego po wojnie nuncjusza apostolskiego abp Józefa Kowalczyka.
Zadaniem tego 37-letniego wówczas włoskiego księdza z 12-letnim stażem w placówkach Watykanu w Angoli, USA i w Egipcie oraz z tytułem doktora prawa kanonicznego i dyplomem Papieskiej Akademii Kościelnej było w Polsce przejęcie w imieniu Stolicy Apostolskiej budynku dawnej nuncjatury w alei Szucha. Dwa dni później, w dzień Wszystkich Świętych, chodził już po warszawskich cmentarzach. – Jeden z pracowników MSZ poradził mu, że jeżeli chce poznać polskiego ducha, powinien pójść 1 listopada na cmentarz. Opowiadał mi potem, że z zainteresowaniem oglądał nekropolie odzwierciedlające jeden z najbardziej charakterystycznych elementów tradycji chrześcijańskiej w Polsce – wspomina biskup płocki Piotr Libera, który przez dwa i pół roku pracował z ks. Migliorem w warszawskiej nuncjaturze.
–...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta