Wygodna przerwa, ale bez ubezpieczenia
Klienci mogą nawet nie zauważyć, że firma zawiesiła działalność. Może bowiem nadal działać jej strona internetowa, nie trzeba też wycofywać ogłoszeń prasowych
Zawieszenie, a także wznowienie działalności gospodarczej jest możliwe na pisemny wniosek przedsiębiorcy złożony do ewidencji działalności gospodarczej (tu składają je osoby fizyczne prowadzące firmę i wspólnicy spółki cywilnej) lub właściwemu sądowi rejestrowemu (przedsiębiorcy wpisani do rejestru przedsiębiorców w KRS).
Przedsiębiorca składa jedynie zgłoszenie w zakresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Do tego dołącza oświadczenie, że nie zatrudnia pracowników (etatowo). Gdy działalność zawiesza spółka cywilna, muszą to zrobić wszyscy jej wspólnicy.
Działalność zawiesza się i wznawia zawsze na wniosek przedsiębiorcy. Robi się to na tych samych formularzach EDG-1, na których przedsiębiorca dokonuje wpisu do ewidencji lub zamyka firmę. Ma w ten sposób możliwość przerwania funkcjonowania na czas od miesiąca do dwóch lat.
Przepisy dosyć szczegółowo określają, jakie działania może lub nawet musi prowadzić przedsiębiorca w czasie zawieszenia firmy, a jakie są absolutnie niedozwolone. Zgodnie z art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie wolno mu w tym czasie wykonywać działalności gospodarczej i uzyskiwać bieżących przychodów.
Może natomiast dokonywać czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Nie ma więc żadnych przeszkód, by w tym czasie firma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta