Czy strata podatkowa się przedawnia
Jak długo na kontrolę podatkową narażeni są przedsiębiorcy, którzy w składanych deklaracjach wykazali stratę podatkową?
Czy to, że w okresie rozliczeniowym podatnik wykazał stratę, powoduje, że nie można mówić o przedawnieniu, bo przedawnieniu podlegają wyłącznie takie okresy, w których powstało zobowiązanie podatkowe?
Czy w szybko zmieniającej się, pełnej wątpliwości i sporów interpretacyjnych gałęzi prawa, jakim jest prawo podatkowe, okres przedawnienia może faktycznie trwać 11 lat?
Trudno jest o jednoznaczną odpowiedź na te pytania. W ordynacji podatkowej nie ma bowiem przepisu, który określałby termin na wydanie decyzji ustalającej wysokość straty podatkowej, ani takiego, który stanowiłby, że przedawnienie dotyczy też tych okresów, w których podatnik nie wykazał zobowiązania podatkowego, co powoduje rozbieżności w orzecznictwie.
Dwa sprzeczne wyroki
Problemem tym będzie musiał zająć się Naczelny Sąd Administracyjny, rozpatrując kasacje od dwóch wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych, które dotyczą terminu, w jakim organ podatkowy może wydać decyzję określającą wysokość straty podatkowej:
- korzystnego dla podatników wyroku WSA w Białymstoku z 7 stycznia 2009 r. (I SA/ Bk 509/08) i
- niekorzystnego wyroku WSA we Wrocławiu z 21 stycznia 2010 r. (I SA/Wr 1721/09).
Oba wyroki są nieprawomocne i czekają na orzeczenia kasacyjne NSA.
Różnice zdań wynikają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta