Komisja doradzi staroście, jak dbać o bezpieczeństwo w powiecie
Opiniowanie prac policji i innych powiatowych służb inspekcji i straży, a także jednostek organizacyjnych wykonujących na terenie powiatu zadania z zakresu porządku publicznego to jedno z głównych zadań tego organu doradczego
Starosta – podobnie jak wójt – ma określone kompetencje. Ich zakres jest jednak zdecydowanie szerszy. Ustawa o samorządzie powiatowym określa bowiem nie dwie, ale trzy różne funkcje, które starosta wykonuje.
W pierwszej kolejności starosta jest kierownikiem podległego mu urzędu. Po drugie jest zwierzchnikiem służbowym zatrudnionych w starostwie pracowników i kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych. Wreszcie po trzecie starosta jest także zwierzchnikiem służb inspekcji i straży zespolonych na poziomie powiatu.
Podkreślić należy, że nie jest to bezpośrednie kierownictwo ani zwierzchnictwo służbowe. Składają się na nie bowiem kompetencje innego rodzaju. Polegają one w szczególności na powoływaniu i odwoływaniu kierowników takich jednostek, zatwierdzaniu programów ich działania, koordynowaniu ich działań lub zlecaniu ich kontroli.
Kompetencje te w różny sposób określają poszczególne regulacje, zwłaszcza dotyczące np. policji, Państwowej Straży Pożarnej, służb weterynaryjnych, sanepidu czy nadzoru budowlanego.
Obligatoryjny organ opiniodawczy
Wykonując zwierzchnictwo nad powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami starosta korzysta z pomocy ciała doradczego: komisji bezpieczeństwa i porządku. Podstawę jej tworzenia i działania stanowią przepisy art. 38a – 38c ustawy o samorządzie powiatowym. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta