Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec mianowania coraz bliżej

02 sierpnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Jakub Bołtowicz

Za 17 miesięcy w samorządach nie będzie pracowników mianowanych. 1 stycznia 2012 r. ich stosunki pracy przekształcą się bowiem w umowne. Nastąpi to z mocy prawa

Uchwalona 21 listopada 2008 r. ustawa o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458 ze zm.) nie przewiduje mianowania jako podstawy nawiązania stosunku pracy z pracownikiem samorządowym. Nie oznacza to jednak, że mianowani zniknęli z urzędów i starostw w dniu wejścia jej przepisów w życie.

Ustawodawca przewidział bowiem dla nich okres przejściowy, który kończy się 1 stycznia 2012 r. Z tym dniem – jak wynika z treści art. 54 omawianej ustawy – stosunek pracy osób zatrudnionych na podstawie mianowania przekształci się w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Wynagrodzenie po staremu

Przepisy przejściowe zawarte w ustawie o pracownikach samorządowych określają również, jakie regulacje prawne należy do mianowanych stosować, skoro nowa ustawa takiej kategorii zatrudnionych nie przewiduje. Generalnie do 31 grudnia 2011 r. stosuje się do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8689

Spis treści
Zamów abonament