Nawet jeśli masz rację i nie zgadzasz się z decyzją, nic nie wskórasz
Sąd może odrzucić odwołanie od decyzji ZUS i to niezależnie od tego, czy jest ono uzasadnione, czy nie. Stanie się tak, gdy ubezpieczony przekroczył termin do złożenia odwołania oraz gdy nie wniósł uprzednio sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS
Zasadą jest, że odwołania od decyzji organów rentowych, a więc także od decyzji ZUS, wnosi się na piśmie do organu, który wydał decyzję, lub do protokołu sporządzonego przez ten organ, w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji. Mówi o tym art. 4779 § 1 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.).
W razie spóźnienia...
Zatem osoba niezgadzająca się z decyzją ma miesięczny termin na złożenie w ZUS odwołania od decyzji. ZUS następnie przekazuje to odwołanie wraz z aktami sprawy do właściwego sądu. Sąd odrzuci odwołanie wniesione po upływie tego terminu, chyba że przekroczenie terminu nie jest nadmierne i nastąpiło z przyczyn niezależnych od odwołującego się.
Z art. 4779 § 3 k.p.c. wynika, że zasadniczo sąd powinien odrzucić odwołanie złożone po upływie miesiąca od dnia doręczenia odpisu decyzji osobie zainteresowanej. Sąd nie odrzuci spóźnionego odwołania, tylko gdy bezspornie stwierdzi, że przekroczenie ustawowego terminu nie jest nadmierne i że nastąpiło z przyczyn niezależnych od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta