Co potwierdza prawo do preferencyjnego opodatkowania eksportu
Aby skorzystać z zerowej stawki VAT, należy w dacie składania deklaracji przedstawić dokument wywozowy potwierdzony przez urząd celny wyjścia. Nie wystarczy przedłożenie dokumentu opatrzonego pieczęcią i podpisem odbiorcy ani oświadczenie nabywcy o posiadaniu siedziby w kraju odbioru towaru
Tak orzekł NSA 9 lipca 2010 r. (I FSK 1062/09, I FSK 1063/09).
Spółka zaliczyła do wewnątrzwspólnotowych dostaw towaru dostawy na rzecz innej spółki na Litwę i zastosowała do nich zerową stawkę VAT na podstawie art. 41 ust. 6 w związku z art. 2 pkt 8 ustawy o VAT, bo towary te były następnie transportowane do Rosji. Na fakturach zabrakło NIP nabywcy dla transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Skarżąca nie dysponowała również dokumentem wywozowym potwierdzonym przez polski urząd celny. Przyjęcie towarów na Litwie zostało potwierdzone jedynie pieczęcią spółki litewskiej i podpisem odbiorcy. Ponadto przedłożono organom podatkowym oświadczenie nabywcy, zgodnie z którym ma on siedzibę na Litwie.
Organy uznały te transakcje za dostawę towarów na terytorium Polski. Przyjęły, że na podstawie art. 42 ust. 12 ustawy o VAT podlegały one stawce 22 proc. Nie uznano ich za eksport, bo nie doszło w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta