To żaden obciach być dziewicą
Rozmowa: Warto młodym mówić, że oprócz współżycia są inne sposoby okazywania bliskości – uważa edukatorka z Pontonu
Jesteśmy na półmetku wakacji. Od ich początku działa wakacyjny telefon zaufania Pontonu. O co najczęściej pyta młodzież?
Kamila Raczyńska z Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton: Kierowane do nas pytania dotyczą głównie antykoncepcji, seksualności i fizjologii. Często są to też pytania o różne reakcje ciała i jego wygląd. Typu: czy to normalne, że... po czym następuje wymienianie symptomów najczęściej zupełnie normalnych. Na przykład: „Czy to normalne, że mój penis ma 16 cm w wzwodzie, a nie 25 cm jak na filmach”; „Czy to normalne, że moje piersi są niesymetryczne”. Mniej jest pytań o relacje w związku.
O czym to świadczy?
Mam wrażenie, że bierze się to stąd, iż coraz więcej młodych ludzi wie, że dzwoniąc na nasz telefon, mogą zadawać pytania z zakresu dojrzewania i seksualności.
Kiedy pracowałam w ogólnopolskim telefonie zaufania, zauważyłam, że tam przeważały pytania o relacje rówieśnicze. My jesteśmy edukatorami seksualnymi, mamy szkolenia, warsztaty z seksuologami, ginekologami. Na pytania np. dotyczące antykoncepcji z całą pewnością jesteśmy w stanie odpowiedzieć, opierając się na najnowszej wiedzy. Jeśli ktoś pyta, czy stosunek przerywany jest dobrą metodą antykoncepcyjną, to odpowiadamy, że nie, i tłumaczymy dlaczego.
Inne najczęstsze pytania?
Bardzo często dostajemy esemesy, które się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta