Numer VAT UE nabywcy konieczny do skorzystania z zerowej stawki
Uprawnienie do stosowania zerowej stawki VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów uzależnione jest od tego, czy nabywca ma ważny i właściwy numer identyfikacyjny VAT UE. Podatnik powinien dołożyć należytej staranności przy wyborze i sprawdzeniu swojego kontrahenta
Tak orzekł NSA 6 lipca 2010 r. (I FSK 1153/09).
Spółka w deklaracjach podatkowych wykazywała kwotę różnicy VAT do zwrotu z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT). Z faktur wynika, że dostawy kierowano do angielskiego odbiorcy posługującego się numerem identyfikacyjnym VAT UE. Informacje uzyskane od administracji brytyjskiej ujawniły, że wskazany na fakturach numer należał jednak do innej firmy.
W związku z tym fiskus uznał, że brak było podstaw do opodatkowania dostaw zerową stawką VAT. Spółka nie zgodziła się z tym, argumentując, że nie można uzależniać możliwości zastosowania stawki 0 proc. VAT od prawidłowości rozliczeń podatkowych nabywcy.
Sprawa trafiła do WSA. Sąd podzielił stanowisko organu. Stawka 0 proc. VAT może mieć zastosowanie, gdy dostawa spełnia warunki przewidziane w art. 42...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta