Gra na przeczekanie
Janusz Jankowiak o wieloletnim planie finansowym państwa na lata 2010 – 2013 przedstawionym przez ministra finansów
I. Założenia makroekonomiczne
1. W mojej opinii część tych założeń jest nadmiernie optymistyczna. Zastrzeżenia budzą w szczególności: dynamika PKB we wszystkich latach objętych projekcją, zaniżona stopa inflacji w latach 2010, 2012 i 2013, ostry spadek stopy bezrobocia w latach 2010 i 2011, a w konsekwencji zaniżony poziom bezrobocia w 2011 – 2013. Poprawa na rynku pracy jest przeszacowana, podobnie jak nastroje konsumentów i dynamika konsumpcji. Niedoszacowane pozostają zaś w związku z tym dotacje dla FUS.
2. Wydatki infrastrukturalne, które stanowią podstawę do projektowania wysokiego wzrostu gospodarczego w latach 2012 – 2012 są negatywnie skorelowane z ograniczeniem wydatków publicznych.
WNIOSEK: Nie są to założenia konserwatywne. Prowadzić mogą do przeszacowania dochodów i niedoszacowania wydatków państwa. Następstwem gorszej sytuacji na rynku pracy jest zawsze niższa dynamika bezpośrednich dochodów podatkowych. Gorszy od przewidywań PIT i CIT prowadzi do szybszego narastania zadłużenia w samorządów.
II. Dochody państwa
1. Oszacowanie dochodów państwa, szczególnie w 2011 r., dokonane zostało przy założeniu: 3,5 proc. wzrostu PKB; wzrostu spożycia prywatnego z 1,8 proc. w 2010 r. do 3,1 proc. w 2011 r.; wzrostu stawek VAT o 1 pkt proc.; wprowadzenia kas fiskalnych dla lekarzy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta