Apolityczne media? To niemożliwe
Nie ma ludzi bez poglądów – mówi „Rz” Stefan Pastuszka, członek nowej KRRiT z rekomendacji PSL
Trwa ustalanie składu nowej Krajowej Rady Radiofonii i Telelewizji. Senat wskazał już do niej prof. Stefana Pastuszkę, kandydata PSL. Pastuszka jest profesorem Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach. Był wiceministrem edukacji narodowej za rządów SLD – PSL.
Dwóch członków: Krzysztofa Lufta i Jana Dworaka, wytypował prezydent elekt Bronisław Komorowski. Dwie osoby w tym tygodniu ma wskazać Sejm.
Nową KRRiT trzeba wybrać, ponieważ stara – po raz pierwszy w historii – została rozwiązana przed końcem kadencji. Sprawozdanie z jej działalności negatywnie ocenili bowiem: Sejm, Senat i prezydent.
Rz: Czy KRRiT jest potrzebna? Pojawiają się głosy, by ją zlikwidować, a tzw. środowisko twórców chce zabrać jej najważniejsze uprawnienie: wybór władz TVP.
Stefan Pastuszka: Oczywiście, że jest potrzebna. Praktycznie wszystkie kraje Europy Zachodniej mają takie ciała. Ktoś musi pilnować ładu w przestrzeni elektronicznej i radiowej, misji i pluralizmu przedstawianych w mediach publicznych poglądów.
Wobec KRRiT są zarzuty, że jest zaprzeczeniem pluralizmu. Kandydatów wskazują politycy, a jej skład odzwierciedla rządzącą większość. W radzie zasiadają osoby w taki czy inny sposób związane z partiami.
Nie ma osób bez poglądów politycznych. Chyba że ktoś w ogóle nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta