Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zleceniobiorcy skorzystają z wielu zwolnień składkowych

04 sierpnia 2010 | Dobra firma | Zofia Jóźwiak

Od 1 sierpnia nie zapłacą ZUS od diet i innych należności, jakie otrzymali z racji podróży służbowej. To samo dotyczy m.in. wartości świadczeń bhp, odpraw, odszkodowań i rekompensat z powodu rozwiązania ich umowy

Wszystko to dzięki rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 9 lipca 2010 r. zmieniającemu rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 127, poz. 860, dalej rozporządzenie nowelizacyjne), które obowiązuje od 1 sierpnia br. Jest ono konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 16 lutego 2010 r. (P 16/09, DzU nr 31, poz. 167).

Jest też potwierdzeniem opinii naszego eksperta, że cała lista zwolnień składkowych, określona dla pracowników, powinna być stosowana odpowiednio do zleceniobiorców i to już od 3 marca br., czyli dnia ogłoszenia orzeczenia TK w Dzienniku Ustaw (patrz DF z 24 marca br.).

Wbrew delegacji

TK uznał za niekonstytucyjny § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm., dalej rozporządzenie składkowe).

Nie dotyczył bowiem zleceniobiorców wykonujących...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8691

Spis treści
Zamów abonament