Komisja doradzi wójtowi, zaopiniuje zezwolenie i skontroluje sprzedawcę
Walka z nałogami to zadanie własne gminy. Zwłaszcza dbanie o trzeźwość mieszkańców. W tym celu trzeba prowadzić profilaktykę wśród młodzieży, a łamiących zakazy ścigać. Władzom pomagają w tym fachowcy
Prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu należy do zadań własnych gminy. Ich realizacją zajmują się zarówno rada, jak i wójt. W tym celu może korzystać z fachowej pomocy. W tym celu powołuje gminną komisję rozwiązywania problemów alkoholowych.
Do zadań tego ciała należy w szczególności podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego. Komisja ma ponadto inicjować wykonywanie przez gminę jej zadań własnych wynikających z przepisów ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 70, poz. 473 ze zm.).
Nie tylko profilaktyka
Jakie to zadania? Zostały one wymienione w art. 41 ust. 1 ustawy. Przede wszystkim polegają one na udzielaniu pomocy rodzinom osób uzależnionych od alkoholu, zarówno psychologicznej, jak i prawnej, zwłaszcza gdy występuje w takich rodzinach przemoc. Gminy powinny również pomagać samym uzależnionym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta