Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komisja doradzi wójtowi, zaopiniuje zezwolenie i skontroluje sprzedawcę

04 sierpnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz
źródło: Rzeczpospolita

Walka z nałogami to zadanie własne gminy. Zwłaszcza dbanie o trzeźwość mieszkańców. W tym celu trzeba prowadzić profilaktykę wśród młodzieży, a łamiących zakazy ścigać. Władzom pomagają w tym fachowcy

Prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu należy do zadań własnych gminy. Ich realizacją zajmują się zarówno rada, jak i wójt. W tym celu może korzystać z fachowej pomocy. W tym celu powołuje gminną komisję rozwiązywania problemów alkoholowych.

Do zadań tego ciała należy w szczególności podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego. Komisja ma ponadto inicjować wykonywanie przez gminę jej zadań własnych wynikających z przepisów ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 70, poz. 473 ze zm.).

Nie tylko profilaktyka

Jakie to zadania? Zostały one wymienione w art. 41 ust. 1 ustawy. Przede wszystkim polegają one na udzielaniu pomocy rodzinom osób uzależnionych od alkoholu, zarówno psychologicznej, jak i prawnej, zwłaszcza gdy występuje w takich rodzinach przemoc. Gminy powinny również pomagać samym uzależnionym....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8691

Spis treści
Zamów abonament