Za zbyt długą jazdę grożą słone kary
Do zadań inspektorów transportu drogowego należy m.in. kontrola czasu prowadzenia pojazdu, obowiązkowych przerw i okresów odpoczynku. Nie sprawdzają oni natomiast czasu pracy kierowców
Jeżeli jednak, kontrolując czas prowadzenia, zauważą, że zostały też naruszone przepisy o czasie pracy kierowców, mają obowiązek poinformować o tym inspekcję pracy. Sami jednak nie nakładają grzywien za przekroczenie tego rodzaju.
PrzykładSprawdzając kartę kierowcy z tachografu cyfrowego, inspektor transportu drogowego zauważył, że nie tylko znacząco został naruszony czas prowadzenia pojazdu, ale także czas pracy kierowcy zatrudnionego na umowę o pracę w przedsiębiorstwie transportowym.
Wprawdzie sam nie będzie prowadził postępowania w tym zakresie ani nie nałoży kary, ale powiadomi o tym inspekcję pracy.
Nie każdego wolno
Inspektorzy transportu drogowego mogą skontrolować kierowców bardzo wielu pojazdów, ale nie wszystkich. Na ogół kontrolują:
- pojazdy służące do przewozów rzeczy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t,
- wszystkie samochody osobowe przeznaczone do przewozu więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą,
- mniejsze auta osobowe, jeżeli są one wykorzystywane do transportu drogowego osób.
Nie ma przy tym znaczenia, czy przewozy wykonuje kierowca zatrudniony na umowę o pracę, na zlecenie, samozatrudniony czy sam przewoźnik.
PrzykładFirma dysponuje tylko samochodami dostawczymi,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta