Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nawet gdy zatrudniasz tylko na wakacje, masz obowiązki

04 sierpnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Łukasz Sitek
źródło: Rzeczpospolita

Gdy angażujemy do pracy pracowników tylko przez dwa miesiące w roku i wypłacamy im niewielkie sumy nieprzekraczające kwoty powodującej obowiązek zapłaty podatku, to i tak musimy pobrać od nich zaliczki na podatek

Pracownik z kolei musi się rozliczyć z tak zarobionych pieniędzy z urzędem skarbowym. Nie ma znaczenia, że pracował tylko przez dwa tygodnie, miesiąc albo trochę dłużej. Taki obowiązek ma nawet wtedy, kiedy zarobiona kwota nie przekracza tej, która powoduje obowiązek zapłaty podatku.

Składa wtedy tzw. zeznanie zerowe, bo wykazuje w nim, ile zarobił, ale oczywiście nie będzie płacił podatku, bo należne zobowiązanie wyniesie zero. W tym roku roczny dochód niepowodujący obowiązku zapłaty podatku to 3091 zł.

Na deptaku i plaży

To ważne dla osób, które o aktywności zawodowej myślą tylko np. w okresie wakacyjnym, zatrudniając się jako sprzedawcy gofrów, lodów itp. To, że pracują tylko przez część roku, nie zwalnia ani ich, ani płatników (czyli zatrudniających je osób) z obowiązków, jakie nakładają przepisy ustawy o podatku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8691

Spis treści
Zamów abonament