Nawet po latach szef odpowie za błędy w świadectwie pracy
Były pracownik może zażądać odszkodowania przez dekadę po odejściu z firmy. Będzie miał takie prawo, jeśli wskutek źle wystawionego dokumentu potwierdzającego jego zatrudnienie otrzymywał zaniżoną emeryturę
Świadectwo pracy jest dokumentem, który pracownik wykorzystuje w kolejnych firmach w celu udokumentowania swojego stażu pracy i wykazania niezbędnego doświadczenia. Jest ono także podstawą do przyznania pracownikowi świadczeń, takich jak zasiłek dla bezrobotnych, renta czy emerytura.
Dlatego też zawarte w nim przez pracodawcę postanowienia są ważne, a błędy w nim mogą wpływać na przyszłą sytuację pracownika, co w niektórych przypadkach może skończyć się procesem o odszkodowanie (por. wyrok SN z 25 maja 2010 r., I PK 190/09). Kiedy?
Możliwe dwie drogi
Pracownik ma prawo wystąpić o odszkodowanie, które pokryje szkodę, jaką poniósł wskutek niewydania w terminie lub wydania błędnego świadectwa pracy (art. 99 kodeksu pracy).
Zwykle chodzi o zarobek, którego nie uzyskał, bo wskutek braku świadectwa lub jego nieprawdziwej treści nie został zatrudniony. Może żądać w takiej sytuacji odszkodowania do wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta