Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zleceniobiorca zarobi na składkach

04 sierpnia 2010 | Dobra firma | Marta Gadomska

Zatrudniamy osobę na umowę-zlecenie. Zarabia 4 tys. zł. Dodatkowo w lipcu otrzymała: pakiet medyczny o wartości 100 zł, zwrot kosztów czterodniowej podróży służbowej o wartości 342,74 zł (92 zł z tytułu diet i 250,74 zł jako zwrot kosztów benzyny) i zapomogę losową z tytułu tegorocznej powodzi w wysokości 3000 zł.

Zleceniobiorca podlega obowiązkowym składkom emerytalnym i rentowym. Przystąpił również do ubezpieczenia chorobowego. Jak sporządzić listę płac?

Jeszcze do niedawna lista plac dla zatrudnionego na umowę-zlecenie nie sprawiała trudności, bo wszystkie dodatkowe świadczenia, które otrzymywał, podlegały oskładkowaniu. Jednak od 1 sierpnia obowiązuje znowelizowane rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm., dalej rozporządzenie składkowe).

Listę zwolnień w nim zawartych stosuje się teraz odpowiednio również do zleceniobiorców. Dziś zrobimy dwie listy płac, na starych i nowych zasadach. Dzięki temu zobaczymy, ile pieniędzy zaoszczędzi zatrudniony na umowę-zlecenie.

Najpierw przewertuj przepisy

Zanim jednak przejdziemy do wyliczeń, zobaczmy, które z wymienionych w pytaniu świadczeń kwalifikują się do ulg składkowych. Zgodnie z rozporządzeniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8691

Spis treści
Zamów abonament