Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy ZUS zakwestionuje zasiłek, trzeba o niego powalczyć

04 sierpnia 2010 | Dobra firma | Mateusz Rzemek

Przedsiębiorca może sam ustalać wysokość składek, jakie płaci do ZUS, i tym samym wpływać na świadczenia chorobowe i macierzyńskie, jakie mu będą przysługiwały. Jeśli inspektor zakwestionuje te wypłaty, warto wystąpić do sądu

Po uchwale Sądu Najwyższego z 21 kwietnia 2010 r. (II UZP 1/10) do naszej redakcji napływa wiele pytań od czytelników, jak mogą załatwić formalności, dzięki którym otrzymają wyższe świadczenie z ZUS. Orzeczenie to potwierdziło bowiem prawo osób prowadzących działalność gospodarczą do swobodnego podwyższania składek na ubezpieczenia społeczne, nawet tuż przed przejściem na zasiłek chorobowy czy macierzyński.

Po co te komplikacje? Dzięki temu np. kobieta prowadząca działalność gospodarczą i spodziewająca się dziecka może tuż przed przejściem na urlop macierzyński przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i za cenę jednej podwyższonej składki pobierać nawet 5 tys. zł zasiłku macierzyńskiego miesięcznie przez najbliższe pół roku.

Na wokandzie

Istota orzeczenia SN jest taka, że w myśl obecnie obowiązujących przepisów ZUS...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8691

Spis treści
Zamów abonament