Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prywatny szpital tak jak publiczny

04 sierpnia 2010 | Prawo | Grażyna J. Leśniak

Niepubliczny ZOZ jest samodzielnym podatnikiem, więc jego dochody z ochrony zdrowia są wolne od CIT

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w dwóch korzystnych dla Centrum Medycznego Enel-Med wyrokach (sygn. III SA/Wa 283/10 i III SA/ Wa 282/10). Te przełomowe dla prywatnej służby zdrowia orzeczenia nie są prawomocne.

Jest podatnik, jest ulga

Sprawa, która zaprowadziła firmę do sądu, zaczęła się od interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop). A dokładnie od pytania, które miało rozstrzygnąć, czy niepubliczny zakład opieki zdrowotnej (w tym konkretnym przypadku – szpital i przychodnia) będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, jeśli będzie posiadał odrębny od spółki (czyli założyciela) statut, organy i strukturę organizacyjną, przedmiot działania określony w statucie niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej, gospodarkę finansową i majątek. A także będzie niezależny i samodzielny w podejmowaniu decyzji i wykonywaniu zadań oraz będzie stroną stosunków cywilnoprawnych (tj. umów cywilnoprawnych, np. z NFZ) i stosunków pracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8691

Spis treści
Zamów abonament