Masz prawo wypożyczyć auto na koszt towarzystwa
Rzecznik ubezpieczonych nie zgadza się ze stanowiskiem Polskiej Izby Ubezpieczeń i Komisji Nadzoru Finansowego. Niezależnie od tego, do czego służy nam samochód, ubezpieczyciel powinien zapłacić za wynajem pojazdu zastępczego
Przygotowane przez Polską Izbę Ubezpieczeń i zaakceptowane przez organ nadzoru wytyczne dotyczące finansowania z polisy OC wydatków na auto zastępcze (przedstawiliśmy je tydzień temu; patrz ramka) nie są korzystne dla poszkodowanych. A ich zgodność z prawem budzi wątpliwości.
– Zaprezentowany dokument w paru punktach pomija przepisy kodeksu cywilnego (art. 361 k.c.) oraz wypracowane na ich podstawie jednoznaczne wytyczne wynikające z orzecznictwa sądów powszechnych. Poza tym narusza reguły opisujące rozkład ciężaru dowodu w polskim prawie cywilnym – mówi Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych.
Według dokumentu zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego z OC sprawcy szkody przysługuje osobie nieprowadzącej działalności gospodarczej wtedy, gdy nie mogła ona zaspokoić swoich potrzeb, korzystając z komunikacji publicznej. Nie ma natomiast co liczyć na zwrot wydatków, gdy auto jest wykorzystywane okazjonalnie.
Tymczasem rzecznik ubezpieczonych przypomina orzecznictwo sądowe, z którego wynika zupełnie co innego. Już sam fakt, że nie możemy korzystać z naszego auta, jest szkodą, z powodu której należy się odszkodowanie (w tym przypadku zwrot kosztów wypożyczenia auta zastępczego). Nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta