Nobel za narzędzie walki z rakiem
Nagrodę otrzymali Amerykanin Richard Heck oraz dwaj Japończycy – Ei-ichi Negishi i Akira Suzuki
Komitet noblowski wyróżnił naukowców za ulepszenie syntezy związków węgla. Badacze – pracując w różnych miejscach i w innym czasie – przyczynili się do zrewolucjonizowania produkcji leków i nowoczesnej elektroniki.
Pół wieku marzeń
Trójka laureatów opracowała jedną z najbardziej wyrafinowanych metod używanych przez współczesnych chemików: „katalizowaną przez pallad reakcję krzyżowego sprzęgania, stosowaną w syntezie organicznej”. Jak zaznaczyli członkowie komitetu, jest to „precyzyjne i wydajne” narzędzie używane przez naukowców na całym świecie.
– Mamy obliczenia, które wskazują, że dzisiaj co najmniej 25 proc. wszystkich reakcji chemicznych w przemyśle farmaceutycznym opiera się na metodzie opracowanej przez noblistów – powiedział Claes Gustafsson, członek komitetu noblowskiego.
Heck ma 79 lat, jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Delaware. Obecnie mieszka na Filipinach. Negishi, wiek
75 lat, jest profesorem chemii w Purdue University w West Lafayette w Indianie, a 80-letni Suzuki cieszy się emeryturą profesora Uniwersytetu Hokkaido w Sapporo w Japonii.
– Śniłem o tej nagrodzie od pół wieku – powiedział Negishi. – Nagroda Nobla była dla mnie realnym marzeniem, od kiedy skończyłem 20 lat.
Suzuki odebrał osobiste gratulacje od premiera Japonii. Podczas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta