Nie możesz odzyskać długu, zalicz go do kosztów
Przedsiębiorcy mogą uznać wartość nieściągalnych wierzytelności za koszt podatkowy. Jednak dopiero po spełnieniu kilku, określonych w przepisach, warunków
Jak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT (odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy o PIT), do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wierzytelności odpisanych jako nieściągalne. Są jednak pewne wyjątki. Kosztem będą tego rodzaju wierzytelności:
- które uprzednio zostały zarachowane jako przychody należne i
- których nieściągalność została uprawdopodobniona.
Warto zaznaczyć, że do kosztów można wliczyć wartość netto wierzytelności, czyli bez należnego VAT. W myśl bowiem art. 12 ust. 3 ustawy o CIT (art. 14 ust. 1 ustawy o PIT) u podatników sprzedających towary i usługi opodatkowane VAT za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny VAT.
Jak udokumentować
Kosztem podatkowym mogą więc być wierzytelności, których nieściągalność jest uprawdopodobniona. W jaki sposób? Określa to art. 16 ust. 2 ustawy o CIT (art. 23 ust. 2 ustawy o PIT). Zgodnie z jego treścią za wierzytelności nieściągalne uważa się te, których nieściągalność została udokumentowana:
1) postanowieniem o nieściągalności wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego; musi być ono jednak uznane przez wierzyciela za odpowiadające stanowi faktycznemu,
2) postanowieniem sądu o:
- oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta