Kiedy sprzedaż nieruchomości może być zwolniona z VAT
Zasady opodatkowania sprzedaży zabudowanych działek zależą od tego, czy doszło do ich pierwszego zasiedlenia. Wątpliwości jest wiele, a orzecznictwo nie zawsze pomaga w ich wyjaśnieniu
Firma, która sprzedaje nieruchomość, w pierwszej kolejności musi ustalić, jaką stawkę należy zastosować do znajdującego się na działce budynku lub budowli. Jest ona bowiem stosowana do całej transakcji. Będzie tak nawet w sytuacji, gdy cena gruntu jest wielokrotnie wyższa od wartości zabudowań.
Jednocześnie zasady ustalania stawki właściwej przy zbyciu budynku są skomplikowane i budzą wątpliwości. To powoduje, że transakcje dotyczące nieruchomości obarczone są dużym ryzykiem podatkowym. Zwykle w grę wchodzą bowiem bardzo wysokie kwoty i każdy błąd może być dla podatników bardzo kosztowny.
Skomplikowana definicja
Pierwszym krokiem przed sprzedażą zabudowanej nieruchomości jest ustalenie, czy doszło do jej pierwszego zasiedlenia. Od tego zależą bowiem zasady opodatkowania VAT. Nie jest to łatwe, bo definicji pierwszego zasiedlenia nie można rozumieć w sposób intuicyjny.
To dlatego że przepisy odnoszą to pojęcie nie tylko do budynków mieszkalnych, ale także do pozostałych budynków i budowli. Poza tym do pierwszego zasiedlenia może dochodzić kilkakrotnie. Może się również zdarzyć, że budynek jest użytkowany od dziesięciu lat, a do pierwszego zasiedlenia jeszcze nie doszło. Jak to możliwe?
Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta