Nawet jeśli zwalniasz z dalszych obowiązków, pensję musisz dać
Wynagrodzenie dla podwładnego, który nie musi świadczyć pracy, ogranicza się do wynikającego z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną
Zwolnienie pracownika z obowiązku wykonywania pracy jest odstępstwem od reguły wynikającej z art. 22 § 1 k.p., zgodnie z którym zobowiązanie pracodawcy polega nie tylko na wynagradzaniu pracownika, ale także na jego zatrudnianiu, czyli na umożliwieniu pracownikowi faktycznego wykonywania pracy.
W praktyce często jednak powstaje konieczność zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w imię ochrony interesów pracodawcy. Dotyczy to zwłaszcza pracowników stanowiących kadrę zarządzającą (w tym członków zarządów spółek czy kierowników komórek organizacyjnych).
Pracodawcy decydują się bowiem w okresie wypowiedzenia umowy o pracę zwolnić ich z obowiązku świadczenia pracy przy zachowaniu ich prawa do wynagrodzenia. Powstają wtedy problemy, jak obliczać wynagrodzenie pracownika odsuniętego od pracy.
Tak jak za gotowość
Co do zasady pracownikowi zwolnionemu z obowiązku świadczenia pracy z przyczyn leżących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta