Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jest jeszcze czas, aby się starać o dotację na prowadzenie badań

07 października 2010 | Gazeta prawa i podatków | Michał Kołtuniak
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Do 29 października Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyjmuje wnioski od firm, które chcą powalczyć o pieniądze na tworzenie wynalazków i udoskonalanie produktów

To pierwszy w tym roku nabór wniosków do działania 1.4 „Wsparcie projektów celowych” programu „Innowacyjna gospodarka”. To w nim zarezerwowana została pula środków przeznaczonych na wsparcie firm rozwijających badania przemysłowe lub prowadzących prace rozwojowe.

O unijne wsparcie mogą się ubiegać wszystkie przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, czyli zarówno te najmniejsze, jak i duże.

Dotychczas działanie 1.4 było połączone z innym o nr. 4.1. Tym samym równolegle można było się ubiegać o dotację na część badawczą i część wdrożeniową (wprowadzenie wyników i rezultatów badań do produkcji). Niestety, teraz granty przysługują wyłącznie na część badawczą. Na pewno jest to duże ograniczenie, które wynika z wyczerpywania się unijnych środków.

Mimo wszystko warto spróbować. Część badawcza, chociaż rzeczywiście może być tańsza od tej wdrożeniowej, kiedy trzeba zainwestować np. w hale produkcyjne i odpowiednie maszyny, jest najbardziej ryzykowna. Nigdy przecież nie wiadomo, czy rezultaty badań spełnią oczekiwania.

Czy nowy produkt będzie się nadawał do komercjalizacji, czyli wprowadzenia na rynek, zaoferowania konsumentom, i czy znajdzie ich uznanie. Dlatego właśnie perspektywa uzyskania znacznej dotacji na prowadzenie eksperymentów, a tym samym pewnego ograniczenia ich ryzyka (przynajmniej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8746

Spis treści
Zamów abonament