Reforma OFE: modyfikacja status quo
Obecne propozycje zmian w systemie emerytalnym, niestety, nie prowadzą do obniżenia opłat pobieranych przez fundusze od zarządzanych aktywów
Wkrótce system otwartych funduszy emerytalnych ma być zmieniony, o czym mówią kolejne projekty ustaw i poprzedzające je opracowania. Trudno odmówić autorom tych opracowań dobrych intencji w dążeniu do poprawy wcześniejszego systemu. Trudno jednak nie mieć wątpliwości co do kierunku proponowanych zmian. Budzi je proponowany wysoki i przez długi okres niezmienny udział akcji w portfelach OFE oraz trwanie branży przy kosztownej formule zarządzania aktywnego.
Rosyjska ruletka
Jako uzasadnienie proponowanego dużego udziału akcji w subfunduszach ”wzrostowych” OFE podaje się argument mówiący, że w długim okresie spadki i wzrost cen akcji znoszą się wzajemnie, co sprawia, że emeryci nie poniosą strat, a uzyskają premię za to, że duża część ich oszczędności będzie lokowana w papierach ryzykownych.
Jest to argument przemawiający do wyobraźni, a intui- cyjnie wydaje się wręcz oczywisty. Problem jest w tym, że ma słabe, potwierdzenie w badaniach empirycznych. Powrót do średniej jest na rynku kapitałowym tendencją znacznie słabszą, niż mogłoby się nam intuicyjnie wydawać. Mimo to wydłużanie okresu inwestowania i tendencja powrotu do średniej rzeczywiście sprawiają, że im bardziej wydłużymy horyzont inwestycyjny, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo osiągnięcia na rynku akcji dużej (procentowo) ujemnej stopy zwrotu. Kłopot w tym, że wraz z wydłużaniem się horyzontu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta