Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każdy może zostać pełnomocnikiem

07 października 2010 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Do głosowania w wyborach lokalnych nie można upoważnić członka obwodowej komisji wyborczej, męża zaufania, jak również kandydata na radnego czy wójta (burmistrza, prezydenta miasta)

To są w zasadzie jedyne ograniczenia. Należy jednak pamiętać, że pełnomocnikiem może zostać osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający upoważnienia.

Pełnomocnictwo można przyjąć tylko od jednej osoby. Maksymalnie od dwóch, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babka), zstępny (syn córka, wnuk, wnuczka, itp.), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.

Dla dwóch lub jednej tury

Tryb i zasady udzielania pełnomocnictwa do głosowania określają przepisy ustawy z 16 lipca 1998 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (tekst jedn. DzU 2010 r. nr 176 poz. 1190, art. 40a – 40h) oraz rozporządzenia MSWiA z 1 września 2010 r. dotyczącego szczegółowych zasad w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (DzU nr 170, poz. 1146).

Udzielone pełnomocnictwo może obejmować głosowanie zarządzone na 21 listopada 2010 r. (I tura) i 5 grudnia (II tura), jeżeli zostało ono udzielone przed dniem pierwszego głosowania. Może obejmować również tylko i wyłącznie ponowne głosowanie w wyborach wójta (burmistrza,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8746

Spis treści
Zamów abonament