Czy od bonu towarowego trzeba naliczyć VAT
Wydanie bonów towarowych pracownikom w zamian za rezygnację przez nich z części wynagrodzenia jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym VAT
Tak wynika z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 27 lipca 2010 r. (w sprawie C-40/09 Astra Zeneca).
Trybunał stwierdził, że gdy istnieje bezpośredni związek między rezygnacją z części wynagrodzenia przez pracownika i przekazaniem mu bonów, należny uznać, że przekazanie to jest odpłatne, a w konsekwencji mamy do czynienia z odpłatnym świadczeniem usług przez pracodawcę na rzecz pracownika.
Dlatego kwota, o jaką jest zmniejszana wysokość wynagrodzenia pracownika, zawiera w sobie VAT, a pracodawca może od niej odliczyć podatek naliczony przy nabyciu bonów.
Orzeczenie to istotnie zmienia sposób traktowania przekazania bonów towarowych dla celów VAT.
Dotąd bez VAT
W praktyce, także organów podatkowych, ugruntowało się stanowisko, że sprzedaż bonów, jako sprzedaż znaków legitymacyjnych uprawniających do otrzymywania w przyszłości towarów lub usług, pozostaje poza zakresem VAT.
Z dotychczasowych wyroków ETS (m.in. z 24 października 1996 r. w sprawie C- 288/94 Argos Distributors) można było wywnioskować, że Trybunał również podziela ten pogląd. Dlatego obrót bonami w Polsce nie był opodatkowany.
Może się jednak okazać, że interpretacja przepisów wspólnotowych przyjęta przez ETS zmieni diametralnie zasady rozliczania przekazywania bonów. Wydaje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta