Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za podkupienie podwładnego możesz żądać odszkodowania

21 października 2010 | Prawo i praktyka | Barbara Wawrzyniak

Pracodawca ma takie prawo, jeśli były zatrudniony namówi kolegów do przejścia do konkurencji. Musi jednak wykazać swoją szkodę i zyski rywala rynkowego

Zasadniczo podkupywanie pracowników zarówno z firmy konkurencyjnej, jak i ze swojego byłego przedsiębiorstwa nie jest zabronione, jeśli nie ma na celu wywołania uszczerbku u byłego pracodawcy.

Aby zatrudniony poniósł odpowiedzialność za przejęcie części personelu, firma musiałaby wykazać, że poniosła z tego tytułu szkodę.

Wolno proponować

Bezpośrednie nakłanianie do rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą jest zwykłym i w zasadzie dozwolonym działaniem zmierzającym do pozyskiwania pracowników. Oferowanie lepszych warunków na konkurencyjnym rynku nie jest ani nieuczciwe, ani nieetyczne.

Jednak okoliczności, w jakich dochodzi do takich działań, mogą uzasadniać ich odmienną ocenę. Takie stanowisko potwierdza linia orzecznicza (m.in. wyrok Sądu Okręgowego w Toruniu, VI GC 16/07).

Zatem w pewnych sytuacjach podkupienie pracownika może stanowić czyn nieuczciwej konkurencji. Jest nim nakłanianie osoby świadczącej na rzecz przedsiębiorcy pracę, na podstawie stosunku pracy lub innego stosunku prawnego, do niewykonania lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8758

Spis treści
Zamów abonament