Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błąd przy potrąceniach będzie kosztowny

21 października 2010 | Prawo i praktyka | Izabela Szczygielska

Firma może ponieść dodatkowe konsekwencje finansowe, jeśli bezpodstawnie za dużo ujmie z pensji zatrudnionego z powodu nierozliczonej zaliczki. Lepiej więc, by załatwiła tę sprawę polubownie

- Pracodawca potrącił pracownikowi za dużo z wynagrodzenia. Zamiast zostawić 75 proc., potrącił 70 proc. z tytułu nierozliczonej zaliczki pieniężnej. Co w takiej sytuacji? – pyta czytelnik.

Pracownik może dochodzić swoich roszczeń w postępowaniu pojednawczym lub sądzie pracy. Biorąc pod uwagę, że różnica w wysokości wynagrodzenia po dokonaniu potrąceń do wysokości wskazanej w pytaniu w stosunku do kodeksowej kwoty wynagrodzenia wolnej od potrąceń jest niewielka, warto spróbować rozwiązać sprawę polubownie.

Kodeksowe ograniczenia

Wynagrodzenie pracownika podlega szczególnej ochronie prawnej. Dlatego też kwoty, które mogą zostać potrącone z wynagrodzenia pracownika bez jego zgody, zostały enumeratywnie wymienione w art. 87 § 1...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8758

Spis treści
Zamów abonament