Zamach na konkurencję
Szykuje się ustawa, która pogorszy sytuację pacjentów i będzie niezgodna z zasadą wolności prowadzenia działalności gospodarczej – uważa dr prawa z Instytutu Prawa Konkurencji
Przez minione 20 lat żyliśmy w przekonaniu, że wolny rynek i możliwość swobodnej konkurencji są fundamentem dobrobytu. Wydawało się, iż czasy, gdy największym wrogiem była „prywatna inicjatywa”, niestosująca się do narzucanych przez państwo cen urzędowych, bezpowrotnie minęły. Nic bardziej mylnego. Państwo szykuje milionom pacjentów powrót do epoki cen regulowanych. I bynajmniej nie z korzyścią dla kieszeni pacjenta. Po raz kolejny do ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych próbuje się wprowadzić przepisy o sztywnych cenach i marżach na leki refundowane.
Zrezygnowanie z cen maksymalnych (dzisiaj obowiązujących) na rzecz sztywnych cen leków de facto eliminuje jakąkolwiek konkurencję między przedsiębiorcami działającymi w tym sektorze, zastępując ją powszechnie obowiązującą regulacją. Tym samym eliminuje się wszelkie mechanizmy rynku na rzecz ustawowej i administracyjnej ingerencji.
O relacjach między przedsiębiorcami farmaceutycznymi – w świetle proponowanych rozwiązań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta