Zagraniczne stypendium wolne od PIT
Osoba otrzymująca pieniądze na naukę za granicą jest w lepszej sytuacji niż ta, której przyznano pomoc na kształcenie w kraju. Ta pierwsza może bowiem liczyć na wielokrotnie większy limit zwolnienia od podatku
Zasady opodatkowania zagranicznych stypendiów budzą wątpliwości. Świadczy o tym pytanie od jednej z niepublicznych szkół wyższych. Planuje ona przyznawanie zagranicznych stypendiów naukowych dla najlepszych studentów.
Będą oni mogli uczyć się w Niemczech lub na Ukrainie. Gdzie będą opodatkowane te stypendia? Do jakiej wysokości mogą być przyznane, aby korzystały ze zwolnienia od podatku? Jakie obowiązki ciążą na szkole i studentach?
Analizując zasady opodatkowania stypendium przyznanego przez szkołę w Polsce w celu kształcenia się studenta w Niemczech, w pierwszej kolejności należy sięgnąć do zawartej między Polską a Niemcami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (DzU z 2005 r. nr 12, poz. 90).
Zgodnie z jej art. 21 nie są opodatkowane w Niemczech świadczenia otrzymywane na utrzymanie, kształcenie lub odbywanie praktyki przez studenta (osobę uczącą się zawodu lub praktykanta), który przebywa w Niemczech wyłącznie w celu kształcenia się (odbywania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta