Ile ustaw, tyle definicji
Czy w prawie podatkowym potrzebne jest odrębne definiowanie działalności gospodarczej – zastanawiają się prawnicy z Instytutu Studiów Podatkowych
Czym jest obiektywnie „działalność gospodarcza”? Słowniki nie definiują tego pojęcia, natomiast odrębnie opisuje poszczególne wyrazy. Słownik języka polskiego (sjp.pwn.pl) pod pojęciem „działalność” rozumie: „1. zespół działań podejmowanych w jakimś celu, 2. funkcjonowanie czegoś lub oddziaływanie na coś”; z kolei „gospodarcza” to „1. odnosząca się do gospodarki jakiegoś kraju lub regionu i do podejmowanych w niej działań, 2. odnosząca się do gospodarstwa rolnego lub domowego, 3. dotycząca spraw porządkowych i administracyjnych”.
Dokonując syntezy opisu powyższych pojęć, można zatem stwierdzić, że działalność gospodarcza to zespół działań podejmowanych w celu gospodarczym. Sięgnijmy teraz do definicji ustawowej, a tak naprawdę do kilku.
Najbardziej uniwersalne ujęcie
Podstawowym aktem prawnym regulującym działalność gospodarczą jest ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej; w niej jest zawarta najważniejsza definicja tego pojęcia.
Na mocy art. 2 działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły (wyłączenia zawarte w ustawie dla celów artykułu nie mają znaczenia).
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ta definicja – dzięki swojej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta