Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ciężka sytuacja to za słaby argument

08 listopada 2010 | Prawo | Danuta Frey

Emerytury i renty wyjątkowe nie mogą być sposobem na uzyskanie świadczenia, którego odmówiono w zwykłym trybie. Obecne rozwiązania nie pomagają jednak osobom w krytycznym położeniu

Takie świadczenia przyznają premier oraz prezes ZUS. W I półroczu 2010 r. przeciętne świadczenie od premiera wynosiło 1351,05 zł. Średnia wysokość rent i emerytur przyznanych przez prezesa ZUS w drodze wyjątku to 1004,88 zł.

Krytyczne sytuacje

Ustawa o emeryturach i rentach z FUS przewiduje, że premier przyznaje świadczenia specjalne w „szczególnie uzasadnionych przypadkach”.

– Premier sam je ocenia. Osoba występująca o świadczenie w drodze wyjątku do prezesa ZUS musi natomiast udowodnić, że wskutek szczególnych okoliczności nie może go uzyskać w zwykłym trybie – mówi radca prawny Krzysztof Batorski z kancelarii w Lublinie. – Obecna sytuacja nie jest korzystna dla obywatela, który znalazł się w krytycznej sytuacji.

Sytuacji Barbary S., matki dwójki głęboko upośledzonych dzieci, ani premier, ani sądy administracyjne nie uznały za „szczególnie uzasadniony przypadek”. Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem nie uprawnia do przyznania świadczenia wyjątkowego – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. – Inaczej nie byłoby to świadczenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8772

Spis treści
Zamów abonament