Rozliczanie składek przy zleceniach jest skomplikowane
Nieetatowe zajęcia lub działalność gospodarcza nie eliminują obowiązków ubezpieczeniowych wobec ZUS. Gdy w jednym miesiącu angaż pracowniczy łączy się z umowami cywilnymi, płatnik musi szczególnie uważać
Większość personelu zatrudniamy na podstawie zleceń. Odpłatność w tych umowach ustalamy zarówno w stawce godzinowej, jak i w stałej miesięcznej.
W czasie trwania umowy osoby te często rozpoczynają pracę etatową lub na zlecenie w innej firmie, co powoduje zmianę ubezpieczeń, którym podlegają. W jaki sposób prawidłowo ustalić wtedy podstawę wymiaru składek społecznych.
Czy znaczenie ma data wypłaty wynagrodzenia, czy okres, za który ono przysługuje? – pyta czytelnik.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wykonujących pracę na podstawie umowy-zlecenia stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągany z wykonywania umowy-zlecenia, jeżeli w niej odpłatność ustalono kwotowo albo w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie.
Tak stanowi art. 18 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., dalej ustawa systemowa).
Jaka podstawa
W podstawie wymiaru nie uwzględnia się zasiłków, a od 1 sierpnia 2010 r. do zleceniobiorców odpowiednio stosuje się § 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek (DzU nr 161, poz. 1106, ze zm.).
Podstawę wymiaru składek na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta