Czy jesteś pewien, że aportem wnosisz przedsiębiorstwo?
Fiskus kontroluje, czy wkłady do spółek w postaci przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części rzeczywiście miały taki status. Sprawdzenie tego może nastąpić wiele miesięcy po wniesieniu aportu
Podatnik może popełnić dwa błędy. Pierwszy polega na uznaniu aportu za przedsiębiorstwo albo zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej zcp), w sytuacji gdy był to tylko zespół składników majątkowych. Konsekwencją jest nieopodatkowanie VAT tego aportu.
Drugi rodzaj błędu to odwrotna sytuacja: nieskorzystanie z wyłączenia z VAT aportu, który został błędnie zakwalifikowany tylko jako zespół składników majątkowych i opodatkowany, podczas gdy wkład obejmował przedsiębiorstwo albo zcp.
Art. 6 ust. 1 ustawy o VAT mówi, że jej przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zcp. Niestety, podatnicy i organy podatkowe odmiennie interpretują te pojęcia.
Pierwszą z istotnych dla aportów definicji zawiera art. 551 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej >patrz ramka.
W uchwale z 25 czerwca 2008 r. (III CZP 45/08) Sąd Najwyższy stwierdził, że przepisom kodeksu cywilnego nie jest znane pojęcie „zorganizowana część przedsiębiorstwa”, które występuje w przepisach innych ustaw.
Z kolei ustawa o VAT nie zawiera własnej definicji „przedsiębiorstwa”. Od 1 grudnia 2008 r. definiuje jednak „zorganizowaną część przedsiębiorstwa”. Jest to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta