Odrabianie zaległości
Słaba sieć drogowa i brak wykwalifikowanych kadr to największe bolączki najbiedniejszych województw
Zmniejszenie się dystansu w zamożności między najbogatszym Mazowszem a najbiedniejszymi Podkarpaciem i Lubelszczyzną, jakie nastąpiło w 2008 r., może się okazać chwilowym zjawiskiem. PKB per capita, czyli wskaźnik bogactwa, uzależniony jest wprost od wielkości eksportu, popytu konsumpcyjnego i inwestycji. Ale by te czynniki trwale rosły, trzeba spełnić wiele innych warunków.
Liczy się wiedza
– Idealnego przepisu na długofalowy wzrost gospodarczy jeszcze nikt nie wymyślił – mówi Maciej Tarkowski z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. – Z pewnością jednak bardzo istotny jest kapitał ludzki, czyli między innymi dobrze wykształceni ludzi – dodaje.
– Ważna jest też infrastruktura transportowa i telekomunikacyjna. Tak by w danym regionie mogli dobrze funkcjonować i przedsiębiorcy, i pracownicy – dodaje dr Wojciech Dziemianowicz z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zapóźnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta