Majątek ruchomy dłużnika jako gwarancja zapłaty
Przewłaszczenie na zabezpieczenie to dobry sposób na ograniczenie ryzyka związanego z niewypłacalnością klienta. Pod warunkiem że umowa zostanie dobrze napisana
Tymczasowe przejęcie prawa własności niektórych składników majątku klienta jako forma zabezpieczenia ewentualnych przyszłych roszczeń przedsiębiorcy wykorzystywane może być nie tylko przez instytucje finansowe, lecz przez wszystkie podmioty gospodarcze.
Najczęściej stosowane są umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie, zgodnie z którymi przedmiotem zabezpieczenia są rzeczy ruchome, takie jak samochody, maszyny czy urządzenia.
Nieruchomości wykorzystywane są tylko w razie konieczności zabezpieczenia niezwykle wartościowych transakcji, bo proces odzyskania należności jest tu kosztowny i dużo bardziej skomplikowany. Dzisiejszy artykuł dotyczy tylko przejmowania majątku ruchomego.
Oczywiście ustanowienie każdego typu zabezpieczenia zależy od woli klienta. Jeżeli jego intencje co do konieczności zapłaty zobowiązań są szczere, powinien wyrazić na nie zgodę, gdyż przewłaszczenie na zabezpieczenie nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami ponad te, które wynikają z normalnego użytkowania ruchomości.
Najważniejsze, aby w umowie przewłaszczenia strony możliwie szczegółowo opisały wierzytelność, przedmiot zabezpieczenia, procedurę jego odbioru i ewentualnej sprzedaży w celu zaspokojenia roszczeń wierzyciela, a także określiły kary na wypadek niewywiązania się z zawartych postanowień.
Jak opisać wierzytelność
Umowa przewłaszczenia na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta