Pośrednik nie płaci VAT od prowizji z zagranicy
Firmy, które świadczą usługi pośrednictwa dla kontrahentów spoza Polski, nie muszą rozliczać podatku od towarów i usług. Transakcje te trzeba jednak odpowiednio ująć w ewidencji i deklaracjach
Zdarza się, że polscy przedsiębiorcy świadczą na rzecz zagranicznych kontrahentów usługi pośrednictwa w sprzedaży towarów. Pojawiają się wtedy wątpliwości, jak prawidłowo udokumentować je fakturą i w jaki sposób ustalić datę powstania obowiązku podatkowego? Pytania te pojawiają się również przy innych usługach, których odbiorcami są zagraniczne firmy.
Usługi pośrednictwa w sprzedaży towarów to typowy przykład usług uznawanych za świadczone poza terytorium Polski. Oznacza to, że nie są one opodatkowane VAT w naszym kraju. Ogólna reguła ustalania miejsca świadczenia takich usług zawarta jest w art. 28b ustawy o VAT.
Wynika z niej, że jeśli usługa pośrednictwa wykonywana jest na rzecz przedsiębiorcy z innego kraju, to miejscem jej świadczenia jest państwo, w którym usługobiorca posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania.
Będzie ono również miejscem opodatkowania tej usługi. Ta zasada obowiązuje bez względu na to, czy państwo to jest członkiem Unii Europejskiej. Nieważne jest też, gdzie faktycznie usługa jest świadczona.
Lista wyjątków jest długa
Od tej ogólnej reguły przepisy przewidują liczne wyjątki. Przykładem jest rozliczanie świadczenia usług związanych z nieruchomościami.
Miejscem ich opodatkowania jest miejsce położenia nieruchomości. Nie ma natomiast znaczenia, w jakich państwach mają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta