Jak rozliczyć pracę poza biurem
Nie wszystkie godziny w delegacji uznamy za pozostawanie do dyspozycji firmy. I nie za wszystkie zapłacimy. Czy tak samo będzie, gdy podwładny wykonuje zadania w domu?
Praca poza biurem może być wykonywana w różnych okolicznościach: incydentalnie (np. w ramach podróży służbowej) lub regularnie w formie telepracy. Sam fakt pozostawania pracownika z dala od biura może rodzić pewne trudności w odpowiednim rozliczeniu jego czasu pracy.
Jakie regulacje prawne stosować w takich okolicznościach?
Podróże służbowe
Pracownik, który wykonuje na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się jego miejsce pracy, odbywa podróż służbową. Rozliczając jego czas pracy, w takiej sytuacji należy przede wszystkim wziąć pod uwagę:
- art. 128 kodeksu pracy, który stanowi, że czas pracy to czas, w którym pracownik pozostawał do dyspozycji pracodawcy,
- art. 80 k.p., który przewiduje, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta