Natura przyciśnie inwestorów
Obszary Natura 2000 obejmą w Polsce niemal jedną piątą powierzchni kraju. Ekolodzy chcą uchylenia decyzji dla kilkudziesięciu dużych projektów. Protesty mogą doprowadzić do opóźnienia inwestycji i problemów z ich finansowaniem. Samorządy spieszą się, by z powodu Natury 2000 nie stracić unijnych funduszy
Polska na wniosek Brukseli uzupełniła ostatnie dane niezbędne do wyznaczenia cennych przyrodniczo terenów. Do końca roku mają zostać ostatecznie zaakceptowane przez Komisję Europejską. Obszary Natura 2000 według obecnych danych zajmą ok. 20 proc. powierzchni kraju. Więcej od Polski mają ich tylko Bułgaria, Hiszpania, Słowacja i Słowenia.
Urzędy są zasypywane wnioskami dotyczącymi uzgodnień inwestycji na obszarach Natura 2000. W kraju prowadzonych jest ponad pół tysiąca takich spraw. Dla około 100 inwestorzy muszą zdobyć w Dyrekcji Ochrony Środowiska pozwolenia. – Dodatkowo jest też kilkadziesiąt wniosków o stwierdzenie nieważności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – mówi Małgorzata Grzebisz-Zakrzewska, specjalista z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
16 proc. kraju podlega specjalnej ochronie tylko ze względu na ptaki
Do wywołujących największe kontrowersje inwestycji na terenach Natura 2000 należą: budowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta