Jak opodatkować najem okazjonalny
Pisemne oświadczenie o wyborze ryczałtu wynajmujący powinien złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia danego roku podatkowego
Co się zmieniło od 1 stycznia tego roku w zakresie prawa podatkowego, co miałoby zachęcić do rzetelniejszego rozliczania z fiskusem dochodów z najmu? Poprzednia regulacja zakładała wybór pomiędzy zwykłą progresywną skalą podatkową (czyli 18 lub 32 proc.) a ryczałtem ewidencjonowanym. Nowe przepisy zmieniają zasady naliczania tego drugiego (i, co warte podkreślenia, dotyczą nie tylko najmu okazjonalnego, ale też innych umów o podobnym charakterze, a zatem w szczególności najmu zwykłego, podnajmu, dzierżawy czy poddzierżawy, o ile zawierane są one przez osoby fizyczne nie w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej).
Do końca 2009 r. roku w ramach ryczałtu obowiązywały dwie stawki podatkowe: 8,5 proc. do kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro (w minionym roku 13 510 zł) oraz 20 proc. po jej przekroczeniu. Teraz niezależnie od wysokości przychodu z tytułu najmu osoby fizyczne płacą ujednoliconą stawkę podatku ryczałtowego w wysokości 8,5 proc. (ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne została zmieniona przez art. 3 ustawy z 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego, DzU z 2010 r. nr 3, poz. 13).
Przejście na ryczałt jest jednak zależne od woli właściciela lokalu. Pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w takiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta