Od studenta na zleceniu pobieramy ryczałt
Obcokrajowiec będący w Polsce zleceniobiorcą odprowadzi 20-proc. podatek. Wcześniej jednak musi udowodnić, że miejsce zamieszkania ma w swoim macierzystym kraju
- W jednym z ostatnich numerów „Prawa i praktyki” czytałam, jak rozliczyć obywatela Ukrainy zatrudnionego na umowę o pracę przez polskiego pracodawcę. Nasza firma planuje przyjąć studentów na umowy-zlecenia zarówno z krajów UE, jak i spoza niej. Jak zrobić listę płac dla takich zleceniobiorców? Gdzie odprowadzać ich składki i podatki? – pyta czytelniczka.
Zacznijmy od składek na ubezpieczenie społeczne. Osoby fizyczne zatrudnione w Polsce m.in. na podstawie umowy o pracę bądź zlecenia podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w naszym kraju.
Tak stanowi art. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.). Dodatkowo wobec cudzoziemców z krajów UE stosuje się zasadę, że podlegają ustawodawstwu tylko jednego państwa, a składki ZUS płacą w kraju, w którym praca jest wykonywana.
Zwolniony do czasu
Zatem studenta obcokrajowca zatrudnionego przez polską firmę i pracującego w naszym kraju, bez względu na to czy jest z krajów UE czy nie, zgłaszamy do polskiego ZUS na formularzu ZUS ZUA.
Student zleceniobiorca będzie finansował z własnej kieszeni składki emerytalną i rentowe oraz dobrowolnie chorobową.
Przynależność do krajów UE ma znaczenie przy ubezpieczeniu zdrowotnym. Cudzoziemców z państw UE traktujemy w tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta