Jak wykorzystać cudze doświadczenie w przetargu
Firma, która sama nie spełnia wszystkich warunków, może posłużyć się potencjałem innego przedsiębiorcy. Jeśli będzie on podwykonawcą, to zamawiający ma prawo zażądać dodatkowych dokumentów
Zarówno dyrektywa klasyczna 2004/18/WE w art. 47 (sytuacja ekonomiczna i finansowa) i w art. 48 (kwalifikacje techniczne i/lub zawodowe), jak i dyrektywa sektorowa 2004/17/WE w art. 54 (kryteria kwalifikacji podmiotowej – wymogi odnoszące się do możliwości gospodarczych i finansowych wykonawcy) dawały od dawna możliwość polegania na potencjale innych podmiotów.
Jednakże dopiero nowelizacja z 5 listopada 2009 r. prawa zamówień publicznych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (DzU z 2009 r. nr 226, poz. 1817) umożliwiła transpozycję do prawa krajowego tych rozwiązań unijnych.
Jak stanowi obecny art. 26 ust. 2b prawa zamówień publicznych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm., dalej pzp), wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków.
Wykonawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udowodnić zamawiającemu, że będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów na okres korzystania z nich przy wykonywaniu zamówienia.
Zgodnie z opinią Urzędu Zamówień Publicznych przygotowujący specyfikację istotnych warunków zamówienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta