Opłata wstępna musi być rozliczana w czasie
Wydatek na pierwszą ratę należy zaliczać w koszty uzyskania przychodu proporcjonalnie do długości okresu trwania umowy leasingowej
Tak uznała Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 25 listopada 2010 r. (IBPBI/2/423-1426/10/PP).
Spółka zawarła umowę leasingu ciągnika siodłowego. Okres leasingu to 36 miesięcy, natomiast pierwsza rata leasingowa wynosi 25 proc. wartości netto przedmiotu leasingu i jest wpłacana nie później niż przed jego odbiorem.
We wniosku o interpretację spółka zapytała, w jaki sposób rozliczyć wydatek na tak ustaloną pierwszą ratę leasingową. Zaznaczyła, że nie jest on bezpośrednio powiązany z konkretnymi jej przychodami, gdyż ponoszony jest jednorazowo przy podpisywaniu umowy leasingowej, a jego zapłata warunkuje rozpoczęcie realizacji umowy leasingu. Jednak, mimo że wydatek ten jest ponoszony jednorazowo, dotyczy ściśle określonego okresu wynikającego z umowy leasingu.
W związku z tym należy go zakwalifikować do kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta