Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Droga żywność pomaga wsi

07 stycznia 2011 | Ekonomia | Magdalena Kozmana
Nierówny wzrost dochodów mimo wspólnej polityki rolnej
źródło: Rzeczpospolita
Nierówny wzrost dochodów mimo wspólnej polityki rolnej

Polscy i bułgarscy rolnicy osiągnęli w ostatnich pięciu latach najwyższy w UE realny wzrost zarobków. Przychody rolników w UE rosną wolniej, niż chciała Bruksela. Wysokie ceny produktów rolnych przełożyły się na rekordowe dochody rolnictwa w 2010 r. Unijne pieniądze trafiają do producentów pasz, nawozów i maszyn

Podsumowanie ostatnich pięciu lat w unijnej polityce rolnej wypada zdecydowanie lepiej w Polsce niż w większości krajów Unii Europejskiej. Dochody osiągane przez przeciętnego polskiego rolnika wzrosły między 2005 a 2010 rokiem o 53,6 proc. – wynika z danych Eurostatu. Lepszy wynik – wzrost o 54,2 proc. – ma tylko Bułgaria.

W tym czasie rolnikom w dziewięciu unijnych państwach się pogorszyło. Najwięcej, bo aż o jedną trzecią, zmalały zarobki producentów rolnych z Luksemburga. Mimo wejścia do Unii Europejskiej także rolnicy rumuńscy i słoweńscy zanotowali w ostatnich pięciu latach spadek dochodów.

Dane Eurostatu pokazują, że realne, skorygowane o inflację zarobki rolników z 27 państw członkowskich wzrosły w ciągu ostatnich pięciu lat tylko o 10 proc. W tym czasie zatrudnienie w rolnictwie unijnym spadło o prawie 13 proc. Zdaniem ekonomistów świadczy to o porażce wspólnej polityki rolnej.

– Według prognozy Komisji Europejskiej zmniejszenie o 15 proc. zatrudnienia w rolnictwie w latach 2005 – 2010 miało spowodować wzrost dochodu rolników o 18 proc. Tak się nie stało –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8820

Spis treści
Zamów abonament