Jakich błędów należy się wystrzegać w postępowaniu przed e-sądem
Brak przywołania odpowiedniego pełnomocnictwa lub złe wyliczenie odsetek może oznaczać, że pozew zostanie zwrócony do uzupełnienia
W elektronicznym postępowaniu upominawczym (dalej epu) pozew i inne pisma procesowe podlegają kontroli formalnej i merytorycznej dokonywanej przez orzekających w e-sądzie sędziów i referendarzy. Każde pismo procesowe, a więc także to w formie elektronicznej, wnoszone w epu musi spełniać określone w kodeksie postępowania cywilnego wymogi.
Nowela do k.p.c. z 9 stycznia 2009 r. wprowadziła kilka modyfikacji dotyczących wymogów formalnych pism procesowych wnoszonych w epu.
System komputerowy e-sądu z jednej strony podpowiada użytkownikowi innemu niż powód masowy sposób sporządzania pisma procesowego, z drugiej strony przeprowadza go przez kolejne etapy łącznie z procedurą składania podpisu elektronicznego, wyliczenia należnej opłaty od pozwu i jej uiszczenia. To rozwiązanie zwiększa szanse złożenia pisma procesowego spełniającego większość wymogów formalnych określonych w przepisach k.p.c.
Jak wynika z praktyki, mimo że program komputerowy sugeruje osobie składającej pozew informacje, które powinny być w nim zamieszczone, nie chroni to skutecznie przed wszystkimi błędami.
Te oznaczają albo konieczność wezwania do uzupełnienia braków formalnych pozwu, albo stwierdzenie braku podstaw do wydania nakazu zapłaty. Warto nadmienić, że przepisy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta