Strażnik pieniądza
Bank centralny jest źródłem pieniądza w gospodarce. Dba także o jego stabilność
Dr waldemar kozioł
Uniwersytet Warszawski
Pieniądz towarzyszy człowiekowi od wieków. Ułatwia wymianę towarów i gromadzenie oszczędności. Szczególnie w tym drugim przypadku ważne jest, by jego wartość pozostawała stosunkowo stabilna. Stabilność z kolei zależy od tego, jak dużo pieniądza w relacji do dostępnych towarów znajduje się w gospodarce. Rolę strażnika siły pieniądza pełni właśnie bank centralny, ponieważ to on emituje znaki pieniężne (pieniądz gotówkowy) i nadzoruje ilość pieniądza w gospodarce (zwaną fachowo podażą pieniądza).
Nie maksymalizują senioratu
Od zawsze funkcja emisji pieniądza jest ściśle przyporządkowana określonym podmiotom. Kiedyś należała do władców, a bicie własnego pieniądza było oznaką suwerenności i władzy. Nawet jeśli inne osoby lub podmioty (najczęściej miasta) biły własne monety, to robiły to na podstawie odrębnego przywileju. Określał on najczęściej zasady i wielkość oraz kruszec, z którego bito pieniądze. Bicie własnych monet było też źródłem dochodu władców, którym dzielili się oni bardzo niechętnie. Dochody z emisji pieniądza do dziś określa się mianem senioratu. W czasach nowożytnych są to dochody państwa realizowane przez bank centralny. Dziś biorą się one stąd, że wartość materiałów, tzn. stopu metali użytych do wybicia monet (bilonu) czy specjalnego papieru oraz farby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta