Co mówi Trybunał o VAT na edukację
Zwolnienie dla usług edukacyjnych od nowego roku zostało dostosowane do regulacji unijnych. Obecnie więc w większym stopniu należy brać pod uwagę brzmienie dyrektywy i wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości
Zgodnie z art. 132 ust. 1 lit. i dyrektywy 112 zwolnione z VAT jest kształcenie dzieci lub młodzieży, kształcenie powszechne lub wyższe, kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie, łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie.
Z art. 132 ust. 1 lit. j dyrektywy wynika, że zwolnienie dotyczy też nauczania prywatnego przez nauczycieli, obejmującego kształcenie powszechne lub wyższe. Zwolnienie przewidziane w dyrektywie ma zatem charakter przedmiotowo-podmiotowy.
Jak było
Do końca 2010 r. na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w związku z załącznikiem nr 4 do tej ustawy (poz. 7 i 8), zwolnieniu podlegały sklasyfikowane w PKWiU ex 80 usługi w zakresie edukacji oraz usługi prywatnego nauczania świadczone przez nauczycieli i odnoszące się do nauczania na poziomie podstawowym, średnim i wyższym. Przewidziane w polskich przepisach zwolnienie nie tylko nie miało charakteru podmiotowego, ale także mogło się odnosić do działalności komercyjnej.
Co się zmieniło
Nowe przepisy miały usunąć te niezgodności. Na ich podstawie zwolnieniu z VAT podlegają:
- usługi świadczone przez
a) jednostki objęte systemem oświaty w zakresie kształcenia i wychowania,
b) uczelnie, jednostki naukowe PAN oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta